Vinter 2012 – formidling, co-creation og filmfolk

Et nyt år er begyndt, her lidt afrapportering fra vores helt egen verden. Som man siger.

  • Leder et kursus i Viral Storytelling og Sociale Medier (pdf) for Update. Kursisterne er meget kompetente, og det muliggør et højt ambitionsniveau. Ledetråden igennem kurset er “co-creation” af en e-bog om strategisk kommunikation på sociale medier.
  • Den første årgang af kommunikationsdesignere skal til eksamen i næste uge. Ansæt dem!
  • Udover det arbejdes der på en kommunikationsplan for sociale medier til fødevarestyrelsen, redesign/implementering af blogplatforme for udenrigsministeriet og endelig rumletv for hjerteforeningen (skriv jer op for nyt!).
  • Diverse møder med filmfolk om det der internet. Prøver at sælge konceptet “prismatisk branding”. Mere derom senere.
  • Kik op på toppen af siden: det er din indgang til de bedste skribenter i DK om webteknologier og kommunikation.

Relateret: Efterår 2011

Den tværmedielle tjekliste jeg talte om sidst: har transformeret sig til et forsøg på en online-ificering af 29 spørgsmål af Jan Krag, forhåbentlig i samarbejde med de ovennævnte kursister.


Nyheder